Image module

KAUÇUK

Kauçuk, konuşma dilimizde “lastik” diye adlandırdığımız ürün, hammaddesi tropikal ağaçlardan elde edilen bitkisel bir üründür.

Yüzyıla yakın bir süreden beri kauçuk üretimi ,teknik ve endüstri alanındaki gelişmelerle birlikte yürümüş ve bunların ilerlemesi ile yeni bir hamle kazanmıştır. 1839 yılında Amerikalı mucitin bir rastlantı sonucu bulduğu sistem lastik sanayisinde devrim yarattı. Lateksi ısıtıp kükürt ile işleyerek daha elastiki ve dayanıklı bir duruma getirdi. Böylece kauçuğu hava şartlarından etkilenmez bir nitelik kazandırdı ve bu işleme vulkanize etmek denmektedir. Bu buluş ile Kauçuk malzeme lastik malzeme olmuştur. Esnek dayanıklı ve bozulmaz bir hal almıştır. Böylece devri hiç kapanmayacak bir ürünün başlangıcı yapılmıştır. Esnekliği ,aşınmaya dayanıklılığı ,su geçirmezliği ile kauçuğu modern endüstrinin özellikle mekanik ulaştırma tekniğinin en gözde maddelerinden biri durumuna getirmiştir. Motorlu kara araçlarının hızla gelişmesi lastik piyasasını iyice canlandırdı ve kauçuk üretimi başlıbaşına bir tarım durumunu aldı. Daha yüksek verimli ağaç yetiştirimi ve tohumların ıslahı yoluna gidildi.Gerek çiftliklerin işletimi, gerek lateksin toplanmasında daha ekonomik metodlar ortaya konulmuştur.

Bugün ileri endüstri ülkelerinde sentetik kauçuk yapımı gittikçe artmakla beraber doğal kauçuk bugün halen ön plandadır.